Brzina hemijske reakcije
Da bi došlo do hemijske reakcije potrebno je ostvariti kontakt između čestica koje reaguju, tj. treba doći do njihovog sudara. Ukoliko se pri sudaru raskinu već postojeće veze i stvore nove veze, sudar je bio uspešan, u suprotnom, sudar se smatra neuspešnim.
Za uspešan sudar su sposobne samo one čestice koje poseduju energiju veću od prosečne, odnosno koje poseduju energiju aktivacije (
EA). Pri sudaru dve čestice koje poseduju energiju aktivacije nastaje tzv. prelazno stanje ili aktivirani kompleks.
Brzina hemijske reakcije se određuje promenom koncentracije nekog od reaktanata ili produkata u određenom vremenskom intervalu:
Ukoliko se u toku reakcije smanjuje koncentracija polazne supstance stavljamo znak minus (-), a ako se povećava znak plus (+).
Aktivirani kompleks
U stanju aktiviranog kompleksa čestice se zadržavaju vrlo kratko, raskidaju već postojeće i stvaraju nove veze. Iz aktiviranog kompleksa nastaju produkti reakcije.
U stanju aktiviranog kompleksa čestice sadrže maksimum energije
(EA). Energija aktiviranog komleksa je veća od energije početnog i krajnjeg stanja.
Faktori brzine hemijske reakcije
1) Priroda reaktanata
2) Koncentracija - pri povećanju koncentracije reagujućih supstanci povećava se broj čestica koje poseduju energiju pa se povećeva i brzina hemijske reakcije . Uticaj koncentracije na brzinu hemijske reakcije definisano je zakonom o dejstvu masa. Za reakciju: nA + mB ---> produkti , brzina (V) jednaka je:
3) Temperatura - sa povećanjem temperature povećava se energija svake čestice, te se povećava broj čestica koje poseduju energiju aktivacije, a samim tim povećava se i brzina reakcije.
4) Katalizator - supstance koje ubrzavaju hemijsku reakciju, tako što smanjuju energiju aktivacije neophodnu za formiranje prelaznog stanja. Katalizatori iz reakcije izlaze neporomenjeni.
5) Dodirna površina - sa povećanjem dodirne površine povećava se i brzina hemijske reakcije.
Нема коментара:
Постави коментар